Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O RODNOJ RAVNOPRAVNOSTI: Podnet zahtev da se Zakon stavi van snage


Zakon o rodnoj ravnopravnosti ("Sl. glasnik RS", br. 52/2021) mora da se stavi van snage, a da se Zakon o ravnopravnosti polova ("Sl. glasnik RS", br. 104/2009) reaktivira. Čak i da nema ovog drugog zakona, rodna ravnopravnost je regulisana Ustavom, drugim propisima i u 30 međunarodnih konvencija.

Ovaj zahtev Advokatska kancelarija "Radić" uputila je predsedniku Republike Srbije, premijerki Ani Brnabić i Ustavnom sudu Srbije. U obrazloženju se navodi da je pojam "rod" nesaglasan Zakonu o planskom sistemu Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 30/2018), a da je Zakon o rodnoj ravnopravnosti nesaglasan sa Ustavom Srbije, Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima, Poveljom Evropske unije o osnovnim pravima...

- Javna rasprava o spornom zakonu održana je od 26. februara do 17. marta 2021. elektronskim putem zbog, kako je objašnjeno, epidemiološke situacije u zemlji. Prema izveštaju radne grupe za izradu nacrta Ministarstvu za ljudska i manjinska prava je dostavljeno 16 obrazaca sa sugestijama, predlozima i inicijativama - navodi se u pismu. - Najvažniji predlog stigao je od zabrinute dece, odnosno od "Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija - Unicefa" u kojem se traži da se redefiniše pojam "rod" i da glasi: rod označava društveno određene uloge, mogućnosti, ponašanja, aktivnosti i atribute, koje određeno društvo smatra prikladnim za žene i muškarce uključujući i međusobne odnose muškaraca i žena i uloge u tim odnosima koje su društveno određene zavisno od pola.

Predlog je Ministarstvo prihvatilo, iako je stigao po okončanoj javnoj raspravi tako da građanima nije pružena mogućnost da se upoznaju i izjasne o novom značenju pojma "rod" i pojmovima koji su iz njega nastali: rodni identitet, rodna ravnopravnost, rodno osetljiv jezik, rodno senzitivan jezik, rodno odgovorno budžetiranje, rodna perspektiva, rodna analiza, urodnjavanje, rodno zasnovano nasilje, rodni stereotipi, rodne razlike...

- Zakon o planskom sistemu obavezuje Vladu Srbije i sve druge predlagače na dužnost da pre podnošenja dokumenata javne politike na razmatranje i usvajanje upoznaju građane sa svojim predlozima, odnosno da sprovedu javnu raspravu o tom dokumentu i pripreme izveštaj o javnoj raspravi - ističu iz Advokatske kancelarije "Radić".

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Novosti, D. B. M., 23.01.2024.
Naslov: Redakcija