Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O ELEKTRONSKIM MEDIJIMA: Članovi Saveta REM-a traže ocenu ustavnosti odredbe koja nalaže njihovu smenu 4. novembra 2024. godine


Savet Regulatornog tela za elektronske medije je, na hitnoj sednici, odlučio da podnese inicijativu Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti odredbe novog Zakona o elektronskim medijima ("Sl. glasnik RS", br. 92/2023) koja nalaže smenu njegovih članova do 4. novembra ove godine, potvrdila je predsednica Saveta Olivera Zekić.

Prema novom Zakonu, trenutni članovi Saveta mogu da obavljaju ovu funkciju do 4. novembra 2024 - godinu dana od stupanja na snagu ZEM-a.

Rok za smenu članova Saveta posledica je dogovora između novinarskih i medijskih udruženja, tadašnje premijerke Ane Brnabić i predstavnika Ministarstva informisanja i telekomunikacija tokom izmene medijskih zakona, uz posredovanje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, Delegacije Evropske unije u Srbiji i Ambasade Norveške.

Procedura za izbor novih članova Saveta REM-a, koja je u nadležnosti Odbora za kulturu i informisanje Narodne skupštine Republike Srbije, još uvek nije pokrenuta.

“Niko nije zadovoljan radom REM-a, a s obzirom na to da postoji društveni konsenzus da REM ne radi dobro, najmanje što ovaj saziv parlamenta može da uradi je, čim zakaže novu sednicu, da pokrene i smenu, odnosno izbor novih članova REM-a”, rekla je generalna sekretarka NUNS-a Tamara Filipović Stevanović.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Izvor: Vebsajt Cenzolovka, 03.06.2024.
Naslov: Redakcija