Zastava Bosne i Hercegovine

UPOTREBA APLIKACIJA ZA ŠIFROVANE PORUKE KAO DOKAZNI MATERIJAL


Kako pronaći ravnotežu između zaštite prava na privatnost i suzbijanja kriminala u procesu dešifrovanja kriptovane prepiske - tema je regionalne dvodnevne konferencije u Beogradu. Prvog dana i o izazovima korišćenja kriptovane komunikacije, kao dokaznog materijala u krivičnom postupku.

Poruke poslate tajnim kanalima, sa namerom da ne procure i ne budu dešifrovane, vezuju se uglavnom za one, sa druge strane zakona. Postoje aplikacije koje omogućavaju enkripciju u onlajn komuniciranju i štite korisnike od curenja informacija. Najpoznatija je Skaj - o njoj se najviše govorilo posle hapšenja grupe Belivuk.

"Nove tehnologije stvaraju izazove pravosuđu. Izazov je i kako napraviti ravnotežu između državne moći i prava pojedinaca na privatnost. Kriptovanu komunikaciju mogu da zloupotrebe kriminalci i izazov je kako zaštititi društvo. Brzina menjanja zakona je sporija od razvoja novih tehnologija. Pravosuđe je kamen temeljac demokratije i mora biti zaštićeno", rekao je Kristofer Hil, ambasador SAD u Srbiji.

Evropske zemlje još nisu postigli saglasnost da li treba i na koji način koristiti šifrovanu komunikaciju kao dokazni materijal.

"Jednu sličnu aplikaciju - Enkročet dešifrovala je francuska policija. To je bila velika pomoć u raskrinkavanju domaćeg i međunarodnog kriminala. Ukoliko se pravno ne reguliše ta oblast, postaviće se nova prepreka u borbi protiv kriminala. OEBS sarađuje sa Srbijom. Trudimo se da unapredimo razmenu iskustava po pitanju krivičnog prava i zakona", naveo je Jan Bratu, šef delegacije OEBS-a u Srbiji.

U Srbiji, kao i u većini država, ne postoje propisi koji zabranjuju aplikacije sa zaštitom, uključujući i one koje koriste enkripciju. Međutim, pred sudom je sve češće dilema - da li je takva komunikacija - dokaz.

"Izuzetno je bitno razumeti da je međunarodna saradnja u oblasti visokotehnološkog kriminala i pravilnog razumevanja dekripcije i pravilnog razumevanja dokaza koji potiču iz kriptovane komunikacije uslov bez koga se ne može postići željeni efekat za uspešno vođenja krivičnog postupka, Vrhovno javno tužilaštvu tu potrebu razumeju", rekla je Zagorka Dolovac, republička javna tužiteljka.

Mobilni telefoni sa kripto-zaštitom, zaštićene aplikacije, draftovi raznih mejl adresa na poznatim servisima, čak i platforme za igru - samo su neki od tajnih načina komunikacije. Samo po sebi, to nije krivično delo.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt RTS, 18.04.2024.
Naslov: Redakcija