Zastava Bosne i Hercegovine

Bračni ugovor budućih supružnika

Email Print


Napomena:
  • Ovaj stručni tekst se odnosi na propise koji važe na dan njegovog objavljivanja. Svi izneti stavovi su stručni stavovi, odnosno shvatanja autora teksta, koja se baziraju na tumačenju pozitivnopravnih normi, i ne predstavljaju obavezujuće instrukcije.
  • Ulaskom u DEMO verziju pravne baze Paragraf Lex, možete BESPLATNO pristupiti SVIM propisima Srbije i time možete utvrditi ažurnost ovog teksta.

Za razliku od posetilaca vebsajta koji mogu bez naknade pročitati odabrane stručne tekstove koji se odnose na pozitivne propise na dan objavljivanja teksta, pretplatnici na pravnu bazu Paragraf Lex, u bazi uvek imaju dostupne tekstove koji se odnose na prethodne, nevažeće verzije propisa kao i nove komentare i druge dokumente koji se odnose na važeće propise. Isključivo pretplatnici na pravnu bazu uvek imaju pristup i ažurnim dokumentima. Baza se ažurira na dnevnom nivou.

Autori: Redakcija

Objavljeno: 12.04.2021.


Bračnim ugovorom supružnici odnosno budući supružnici uređuju svoje imovinske odnose na postojećoj ili budućoj imovini. Bračni ugovor zaključuje se u obliku javnobeležnički potvrđene isprave, a prilikom potvrđivanja ugovora javni beležnik je dužan da ugovornike naročito upozori na to da se njime isključuje zakonski režim zajedničke imovine, o čemu stavlja napomenu u klauzuli o potvrđivanju. Bračni ugovor koji se odnosi na nepokretnosti upisuje se u javni registar prava na nepokretnostima.

Bračnim ugovorom budućih supružnika ugovarači, kao budući supružnici, upoznaju se sa odgovarajućim odredbama Porodičnog zakona kojim su uređeni imovinski odnosi supružnika, a posebno da se bračnim ugovorom isključuje zakonski režim zajedničke imovine, sa željom da u budućnosti izbegnu sve moguće nesuglasice u pogledu međusobnih imovinskih odnosa, a u cilju učvršćenja bračne ljubavi i međusobnog poštovanja i uređuju svoje postojeće i buduće imovinske odnose.

Ugovarači svoje postojeće i buduće imovinske odnose regulišu tako što budući supružnici prvo sastave spisak pokretne i nepokretne imovine kao posebne imovine supružnika pre zaključenja braka.

Supružnici ugovorom zadržavaju isključivo pravo svojine na svojoj posebnoj imovini za vreme trajanja braka. Imovina koju jedan od supružnika stekne u toku trajanja braka, nasleđem, poklonom ili drugim pravnim poslom kojim se pribavljaju isključivo prava, predstavlja njegovu posebnu imovinu.

Supružnici mogu da se dogovore da međusobno koriste stvari koje čine nepokretnu i pokretnu imovinu supružnika pre zaključenja braka. U slučaju prestanka braka prestaje i međusobno pravo korišćenja pokretne i nepokretne imovine drugog supružnika.

Na pokretnu i nepokretnu imovinu koju supružnici steknu radom u toku trajanja bračne zajednice (ostvareni prihodi, kupovina, vođenje poslova domaćinstva, staranje o deci, staranje o imovini, kao i druge okolnosti od značaja za održavanje ili uvećanje vrednosti zajedničke imovine) primenjivaće se pravilo jednakog sticanja (50% : 50%).

Izuzetno, imovina stečena igrom na sreću u toku trajanja zajednice života predstavlja zajedničku imovinu, osim ako supružnik koji je ostvario dobitak to nije ostvario iz svoje posebne imovine. Imovina stečena korišćenjem prava intelektualne svojine u toku trajanja zajednice života u braku predstavlja zajedničku imovinu, osim ukoliko ne postoji poseban sporazum supružnika o drugačijem načinu sticanja. Stvari za ličnu upotrebu jednog supružnika pripadaju mu u isključivu svojinu bez uračunavanja u njegov deo, ako njihova vrednost nije nesrazmerno velika u odnosu na vrednost zajedničke imovine i vrednost stvari za ličnu upotrebu drugog supružnika. Za slučaj da je vrednost stvari za ličnu upotrebu jednog supružnika nesrazmerno velika, one pripadaju u isključivu svojinu supružniku sa uračunavanjem u njegov deo. Stvari za vršenje zanata ili zanimanja jednog supružnika pripadaju mu u isključivu svojinu sa uračunavanjem u njegov deo. Supružniku koji nakon prestanka zajednice života u braku ima državinu nad predmetima domaćinstva u trajanju od tri godine, te stvari mu pripadaju u isključivu svojinu sa uračunavanjem u njegov deo.

Za sopstvene obaveze preduzete pre ili nakon sklapanja braka odgovara supružnik koji ih je preduzeo, svojom posebnom imovinom, kao i svojim udelom u zajedničkoj imovini. Za obaveze preduzete radi podmirenja potreba zajedničkog života u braku kao i za obaveze koje po zakonu terete oba supružnika odgovaraju oba supružnika solidarno svojom zajedničkom i posebnom imovinom. Supružnik koji je iz svoje posebne imovine podmirio zajedničku obavezu ima pravo na naknadu od drugog supružnika srazmerno njegovom udelu u zajedničkoj imovini.

Kompanija Paragraf svojim pretplatnicima pruža odgovore na stručna pitanja koja se odnose na tumačenje prava.

Ukoliko niste naš pretplatnik možemo da Vas uputimo na:

  • našu internet stranicu na kojoj smo predstavili određene subjekte kojima se možete obratiti za besplatnu pravnu pomoć
  • adresar advokata, gde možete pronaći stručnjaka koji će Vam pružiti advokatske ili konsultantske usluge

Pročitajte još: Organizacija i planiranje venčanja